Edicions anteriors

Campaña Premis BUTACA XXIV Edició (2018)

 

I EDICIÓ PREMIS BUTACA (1995)

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Sweeney Todd (Centre Dramàtic de la Generalitat)

Premi Butaca a la millor actriu de teatre
Àngels Poch (La corona d’espines)

Premi Butaca al millor actor de teatre
Lluís Soler (La corona d’espines)

Premi Butaca a la companyia revelació
Companyia La Idiota (Kràmpack) i Chicos Mambo (Barcelona, París, Caracas)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Albert de la Torre (Revista Escena)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
El perquè de tot plegat (Ventura Pons)

Premi Butaca a la millor pel·lícula europea
Lamerica (Gianni Amelio)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Rosa Gàmiz (El perquè de tot plegat)

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Jordi Bosch (El perquè de tot plegat)

 Premi Butaca la millor mitjà de difusió del cinema
Cinema 100 (Àlex Gorina)

 

II EDICIÓ PREMIS BUTACA (1996) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Pel davant i pel darrera (3xtres)

Premi Butaca al millor musical
Blues en la nit (Companyia Reguant)

Premi Butaca a la millor direcció teatral
Sergi Belbel, L’hostalera

Premi Butaca a la millor actriu de teatre
Mercè Comes, Pel davant i pel darrera

Premi Butaca al millor actor de teatre
Abel Folk, Pel davant i pel darrera

Premi Butaca a la millor pel·lícula d’autor
Mighty Aphrodite, de Woody Allen

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Ariadna Gil, Malena es un nombre de tango

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Emilio Gutiérrez Caba, Parella de tres

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Albert de la Torre, La ràdio a escena

Premi Butaca la millor mitjà de difusió del cinema
Àlex Gorina, La finestra indiscreta i Tallats de lluna

Premi Butaca especial als tres anys en cartel
Paco Morán i Joan Pera, La extraña pareja

Premi Butaca especial a l’esforç i l’estima pel teatre
Sala Beckett, Teatre Artenbrut, Teatre Malic, Teatre Tantarantana i Versus

Butaca d’Honor
Pepe Rubianes

 

III EDICIÓ PREMIS BUTACA (1997) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Àngels a Amèrica (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor musical
Jo, tu, ella… i Webber… i Schönberg (El Musical Més Petit)

Premi Butaca a la millor direcció teatral
Sergi Belbel, L’avar

Premi Butaca a la millor actriu de teatre
Carme Sansa, Company

Premi Butaca al millor actor de teatre
Lluís Soler, L’avar

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
Actrius, de Ventura Pons.

Premi Butaca a la millor pel·lícula d’autor
Everyone Says I Love You, de Woody Allen.

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Núria Espert, Anna Lizaran, Mercè Pons i Rosa Maria Sardà), Actrius

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Jordi Mollà, La buena estrella

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Albert de la Torre, La ràdio a escena, El Terrat i Revista Escena.

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
Maruja Torres, Revista Cinemanía.

Premi Butaca especial a la qualitat i el saber fer
Festival Grec (Xavier Albertí)

Premi Butaca especial
Primer Festival de Teatre Amateur
Estrips (Cia. Senseoficinibenefici)

Butaca d’Honor
Ángel Pavlovsky

 

IV EDICIÓ PREMIS BUTACA (1998) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Paraules encadenades (Centre Dramàtic la Generalitat de Catalunya i Focus)

Premi Butaca al millor musical
El somni de Mozart (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Méli-Meló (Chicos Mambo Show)

Premi Butaca al millor text
Paraules encadenades (Jordi Galceran)

Premi Butaca a la millor direcció
Josep Maria Flotats (La gavina)

Premi Butaca a la millor direcció de musical
Daniel Anglès i Manu Guix (El somni de Mozart)

Premi Butaca a la millor actriu
Emma Vilarasau (Paraules encadenades)

Premi Butaca al millor actor
Jordi Boixaderas (Paraules encadenades)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Vicky Peña (Guys and Dolls)

Premi Butaca al millor actor de musical
Àngel Llàcer (El somni de Mozart)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de teatre
Marcos Ordóñez (Avui)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de cinema
Àlex Gorina (Catalunya Ràdio)

Premi Butaca a la millor pel·lícula d’autor
The Full Monty (Peter Cattaneo)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Anna Lizaran (La primera noche de mi vida)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Jordi Dauder (Carícies)

 

V EDICIÓ PREMIS BUTACA (1999) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
La reina de bellesa de Leenane (La Perla Lila/Bitó Produccions)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Blanc d’ombra (Cia. Marta Carrasco)

Premi Butaca al millor text
Criatures (Sergi Belbel, Yolanda García Serrano, Paco Mir, Jordi Mollà,
Joan Ollé, Josep Pere Peyró, David Plana i T de Teatre)

Premi Butaca a la millor direcció
Mario Gas (La reina de bellesa de Leenane)

Premi Butaca a la millor actriu
Montserrat Carulla (La reina de bellesa de Leenane)

Premi Butaca al millor actor
Eduard Fernández (Tot esperant Godot)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Imma Colomer (Els gegants de la muntanya)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Marc Martínez (Tot esperant Godot)

Premi Butaca a la millor escenografia
Frederic Amat (Tot esperant Godot)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de teatre
Marcos Ordóñez (Avui)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de cinema
Jaume Figueras (Canal Plus)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
Amic/Amat (Ventura Pons)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Candela Peña (Todo sobre mi madre)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Josep Maria Pou (Amic/Amat)

Premi Butaca especial a l’estima pel teatre
Llibreria Millà

Butaca Honorífica
Julieta Serrano

 

VI EDICIÓ PREMIS BUTACA (2000) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
La vida es sueño (Teatre Romea, Compañía Nacional de Teatro Clásico,
Edinburgh International Festival i Barbican Centre)

Premi Butaca al millor musical
T’estimo, ets perfecte… ja et canviaré! (Vània Produccions)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Litúrgia de somni i foc (Lanònima Imperial i Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Mein Kampf (Teatre Tantarantana)

Premi Butaca al millor text
Daaalí (Albert Boadella)

Premi Butaca a la millor direcció
Calixto Bieito (La vida es sueño)

Premi Butaca a la millor actriu
Rosa Novell (La plaça dels herois)

Premi Butaca al millor actor
David Bagés (Mein Kampf)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Lluïsa Castell (Mein Kampf)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Àngel Llàcer (Mein Kampf)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Teresa Vallicrosa (T’estimo, ets perfecte… ja et canviaré!)

Premi Butaca al millor actor de musical
Xavi Mira (T’estimo, ets perfecte… ja et canviaré!)

Premi Butaca a la millor escenografia
Calixto Bieito i Carles Pujol (La vida es sueño)

Premi Butaca al millor disseny de llums
Xavi Clot (La vida es sueño)

Premi Butaca al millor disseny de vestuari
Chloé Obolensky i Erhard Stiefel (Mals d’amor d’una gata francesa)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
Kràmpack (Cesc Gay) i El mar (Agustí Villaronga)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Emma Vilarasau (Els sense nom)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Marc Martínez (Morir -o no-)

Premi Butaca a tota una vida entre bastidors
Margarida Sans, sastressa del Centre Dramàtic de la Generalitat Catalunya

Butaca Honorífica
Carlota Soldevila

 

VII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2001) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Titus Andrònic (Kronos Teatre i Festival Grec’01)

Premi Butaca al millor musical
A Little Night Music (Bitó Produccions i Scaramush)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Mira’m (se dicen tantas cosas) (Cia. Marta Carrasco)Ç

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
La dona incompleta (La dona incompleta)

Premi Butaca al millor text
La dona incompleta (David Plana)

Premi Butaca a la millor direcció
Àlex Rigola (Titus Andrònic)

Premi Butaca a la millor actriu
Rosa Novell (La noche de Molly Bloom)

Premi Butaca al millor actor
David Selvas (Restes humanes sense identificar o la veritable naturalesa
de l’amor)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Laura Conejero (La dona incompleta)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Jordi Banacolocha (Les variacions Goldberg)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mont Plans (El temps de Planck)

Premi Butaca al millor actor de musical
Jordi Boixaderas (A Little Night Music)

Premi Butaca a la millor escenografia
Xavi García (Restes humanes sense identificar o la veritable naturalesa
de l’amor)

Premi Butaca al millor disseny de llums
Kiko Planas (La dona incompleta)

Premi Butaca al millor disseny de vestuari
Marta Rafa Serra (Titus Andrònic)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
Dones (Judith Colell)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Mercedes Sampietro (Silencio roto)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Sergi López (El cielo abierto)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de teatre
www.teatral.net

Premi Butaca al millor mitjà de difusió de cinema
Àlex Gorina, Amènic (Catalunya Cultura)

Butaca Honorífica
Lola Lizaran i Alfred Lucchetti

 

VIII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2002) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Escenes d’una execució (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor musical
The Full Monty (Full Teatre)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Bésame el cactus (Cia. Sol Picó)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Niederungen (Sala Beckett/Festival Internacional de Teatre de Sitges)

Premi Butaca al millor text
Després ve la nit (David Plana)

Premi Butaca a la millor direcció
Carme Portaceli (Cara de foc)

Premi Butaca a la millor actriu
Anna Lizaran (Escenes d’una execució)

Premi Butaca al millor actor
Francesc Orella (La caiguda)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Pepa López (Cara de foc)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Quim Gutiérrez (Unes polaroids explícites)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mercè Martínez (The Full Monty)

Premi Butaca al millor actor de musical
Àngel Llàcer (The Full Monty)

Premi Butaca a la millor escenografia
Guillem Sánchez-Blanco (Niederungen)

Premi Butaca al millor disseny de llums
Albert Faura (La dama enamorada)

Premi Butaca al millor disseny de vestuari
Antonio Belart (La Mare Coratge i els seus fills)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
En construcció (José Luis Guerín)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Vicky Peña (Piedras)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Eduard Fernández (Smoking room)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Revista Teatre BCN

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
Cinema 3

Butaca Honorífica
Terenci Moix i Teatre Malic

 

IX EDICIÓ PREMIS BUTACA (2003) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Dissabte, diumenge i dilluns (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor musical
Gaudí, el musical (Grup Focus, CIE España, Iberautor, BCN Promoció i Filmtel)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
La dona manca o Barbi Superstar (Cia. Sol Picó)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
L’oficiant del dol (Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor text
Tu vida en 65′ (Albert Espinosa)

Premi Butaca a la millor direcció
Sergi Belbel (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca a la millor actriu
Mercedes Sampietro (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca al millor actor
Jordi Bosch (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Clara Segura (El somni d’una nit d’estiu)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Lluís Soler (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Marta Ribera (Jeckyll & Hyde)

Premi Butaca al millor actor de musical
Miquel Cobos (Gaudí, el musical)

Premi Butaca a la millor escenografia
Max Glaenzel i Estel Cristià (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca al millor disseny de llums
Albert Faura (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca al millor disseny de vestuari
Javier Artiñano (Dissabte, diumenge i dilluns)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
My Life Without Me (Isabel Coixet)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Candela Peña (Torremolinos 73)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Lluís Homar (Valentín)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Teatral.net

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
Fotogramas

Premi Butaca a l’estima pel teatre
Temporada Alta

Butaca Honorífica
Joan Borràs i Carme Molina

 

X EDICIÓ PREMIS BUTACA (2004) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
El mestre i Margarida (Festival Grec, Teatre Lliure, L’Estona Opaca
i Govern Balear)

Premi Butaca al millor musical
No són maneres de matar a una dona (EOS Produccions)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Carmen (Festival de Perelada, Teatre Lliure i Cía. Metros)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
4D Òptic (Família Alcovavsky, Sala Beckett i Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor text
Barcelona, mapa d’ombres (Lluïsa Cunillé)

Premi Butaca a la millor direcció
Xavier Albertí (Vianants)

Premi Butaca a la millor actriu
Rosa Maria Sardà (Wit)

Premi Butaca al millor actor
Ramon Madaula (Calígula)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Francesca Piñón (Primera Plana)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Jordi Rico (4D Òptic)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Marta Marco (La Perritxola)

Premi Butaca al millor actor de musical
Ivan Labanda (No són maneres de matar a una dona)

Premi Butaca a la millor escenografia
Paco Azorín (Lear)

Premi Butaca al millor disseny de llums
Maria Domènech (Barcelona, mapa d’ombres)

Premi Butaca al millor disseny de vestuari
Llúcia Bernet i Ricard Prat i Coll (Eva Perón)

Premi Butaca a la millor pel·lícula catalana
A la ciutat (Cesc Gay)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Mònica López (A la ciutat)

Premi Butaca al millor actror català de cinema
Eduard Fernández (A la ciutat)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
La nit al dia

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
La finestra indiscreta (Catalunya Ràdio)

Butaca d’Honor
Iago Pericot, Montserrat Salvador i Esteve Polls

 

XI EDICIÓ PREMIS BUTACA (2005) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
El Rei Lear (Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
El llarg dinar de Nadal (La Ruta 40)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
El Petit Príncep (Àngel Llàcer/Manu Guix/La Perla 29)

Premi Butaca al millor text teatral
Tortugues (Claudia Cedó)

Premi Butaca a la millor direcció
Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca a la millor actriu
Núria Espert (El Rei Lear)

Premi Butaca al millor actor
Lluís Homar (Terra Baixa)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Elena Gadel (El Petit Príncep)

Premi Butaca al millor actor de musical
Guillem Martí (El Petit Príncep)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Marta Marco (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Ramon Madaula (El Rei Lear)

Premi Butaca a la millor escenografia
Lluc Castells (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Xavier Albertí i David Bofarull (Terra Baixa)

Premi Butaca al millor vestuari
Míriam Compte (El somni d’una nit d’estiu)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Sílvia Pérez Cruz (Terra Baixa)

Premi Butaca a la millor caracterització
Eva Fernández (El Rei Lear)

Premi Butaca al millor espai sonor
Damien Bazin i Lucas Ariel Vallejos (Terra Baixa)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Glòria Rognoni

 

XII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2006) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Dansa d’agost (La Perla 29)

Premi Butaca al millor musical
Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Vorònia (La Veronal)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Dona no reeducable (Teatre Lliure)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Trípula (Farrés Brothers i Cia)

Premi Butaca al millor text teatral
Vilafranca, un dinar de festa major (Jordi Casanovas)

Premi Butaca a altres disciplines
Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés/Festival TNT)

Premi Butaca a la millor direcció
Carme Portaceli (Només són dones)

Premi Butaca a la millor actriu
Clara Segura (Conillet)

Premi Butaca al millor actor
Pol López (Hamlet)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mercè Martínez (73 raons per deixar-te)

Premi Butaca al millor actor de musical
David Verdaguer (Molt soroll per no res)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Mònica López (Dansa d’agost)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Lluís Villanueva (Caïm i Abel)

Premi Butaca a la millor escenografia
Sebastià Brosa i Elisenda Pérez (Dansa d’agost)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Guillem Gelabert (Dansa d’agost)

Premi Butaca al millor vestuari
Míriam Compte (Molt soroll per no res)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Jordi Cornudella (73 raons per deixar-te)

Premi Butaca a la millor caracterització
Àngels Palomar-Marqués (L’avar)

Premi Butaca al millor espai sonor
Roc Mateu (Molt soroll per no res)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Manolo Trullàs

 

XIII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2007) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Plataforma (Teatre Romea, Viladecans i Edinburgh International Festival)

Premi Butaca al millor musical
El dúo de la africana (Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Viatges a la felicitat (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Una còpia (Teatre Lliure, CAER i Jordi Prat Cia.)

Premi Butaca a altres disciplines
Tranuites Circus (Cuki Pons i África PCP, S.L.)

Premi Butaca al millor text teatral
La millor nit de la teva vida (Jordi Silva)

Premi Butaca a la millor direcció
Calixto Bieito (Plataforma)

Premi Butaca a la millor actriu
Carme Elias (El ventall de Lady Windermere)

Premi Butaca al millor actor
Pablo Derqui (Unes veus)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Vicky Peña (Al llarg del Kurt)

Premi Butaca al millor actor de musical
Xavier Pujolràs (Crónica sentimental de España)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Mar Ulldemolins (Arcàdia)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Lluís Villanueva (Plataforma)

Premi Butaca a la millor escenografia
Bibiana Puigdefàbregas i Sebastià Brosa (European House)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Albert Faura (El dúo de la africana)

Premi Butaca al millor vestuari
Nina Pawlowsky (El ventall de Lady Windermere)

Premi Butaca al millor pel·lícula catalana
Salvador (Puig Antich) (Manuel Huerga)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Montse Germán (Ficció)

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Sergi López (El laberinto del fauno)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
La nit al dia (Televisió de Catalunya)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
La finestra indiscreta (Catalunya Ràdio)

Butaca Honorífica
Tortell Poltrona i Cinemes Verdi

 

XIV EDICIÓ PREMIS BUTACA (2008) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Germanes (La Villarroel)

Premi Butaca al millor musical
Boscos endins (Dagoll Dagom)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
El salt de Nijinski (Trànsit Dansa)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
La forma de les coses (Teatre Lliure i La Troca)

Premi Butaca a altres disciplines
Ovni (Farrés Brothers i Cia.)

Premi Butaca al millor text teatral
Germanes (Carol López)

Premi Butaca a la millor direcció
Julio Manrique (La forma de les coses)

Premi Butaca a la millor actriu
Lluïsa Castell (Què va passar quan Nora va deixar el seu home o Els pilars de les societats)

Premi Butaca al millor actor
Pere Arquillué (El silenci del mar)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Anna Moliner (Boscos endins)

Premi Butaca al millor actor de musical
Víctor Masán (Cabaret)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Maria Lanau (Germanes)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Manel Barceló (Què va passar quan Nora va deixar el seu home o Els pilars de les societats)

Premi Butaca a la millor escenografia
Jon Berrondo (Com pot ser que t’estimi tant)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Nani Valls (El silenci del mar)

Premi Butaca al millor vestuari
Montse Amenós (El llibertí)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Albert Guinovart (A la Toscana)

Premi Butaca al millor pel·lícula catalana
L’orfenat (Juan Antonio Bayona)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Aina Clotet (53 dies d’hivern)

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Josep Maria Pou [Barcelona (un mapa)]

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
www.teatral.net

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
Cinema 3 (Canal 33)

Butaca Honorífica
Montserrat Salvador i Ricard Salvat

 

XV EDICIÓ PREMIS BUTACA (2009) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
La casa de Bernarda Alba (Teatre Nacional de Catalunya i Teatro Español)

Premi Butaca al millor musical
Spamalot (Filmax Stage)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Quartet (Mercat de les Flors, Cia. Búbulus i L’Estruch)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Hamlet (La Perla 29)

Premi Butaca a altres disciplines
Secrets (Cia. Mag Lari)

Premi Butaca al millor text teatral
La revolució (Jordi Casanovas)

Premi Butaca a la millor direcció
Lluís Pasqual (La casa de Bernarda Alba)

Premi Butaca a la millor actriu
Mercè Arànega (Mort de dama)

Premi Butaca al millor actor
Jordi Boixaderas (Mort d’un viatjant)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Vicky Peña (Sweeney Todd)

Premi Butaca al millor actor de musical
David Ordinas (La bella y la bestia)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Rosa Renom (Rock & Roll)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Pablo Derqui (Mort d’un viatjant)

Premi Butaca a la millor escenografia
Paco Azorín (La casa de Bernarda Alba)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Quico Gutiérrez (Mort de dama)

Premi Butaca al millor vestuari
César Olivar i Ángel Vilda (Mort de dama)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Manu Guix (Què, el nou musical)

Premi Butaca al millor pel·lícula catalana
Camino (Mediapro i Películas Pendelton)

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinema
Carme Elias (Camino)

Premi Butaca al millor actor català de cinema
Eduard Fernández (Tres dies amb la família)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatre
Ànima (Canal 33)

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinema
La finestra indiscreta (Catalunya Ràdio)

Butaca Honorífica
Enric Majó i Ateneu Popular de Nou Barris

 

XVI EDICIÓ PREMIS BUTACA (2010) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
El ball (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor musical
Pegados (The Kaktus Music Corporation)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Dies Irae; en el Rèquiem de Mozart (Cia. Marta Carrasco)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
American Buffalo (Teatre Lliure)

Premi Butaca a altres disciplines
Llits (TNC, Santamandra Produccions, Andréas Claus i Lila Pla Alemany)

Premi Butaca a la millor producció espanyola
Urtain (Centro Dramático Nacional i Animalario)

Premi Butaca a la millor producció estrangera
Infierno, purgatorio, paraíso (Societas Raffaello Sanzio)

Premi Butaca al millor text teatral
Democràcia (Nao Albet i Marcel Borràs)

Premi Butaca a la millor direcció
Julio Manrique (American Buffalo)

Premi Butaca a la millor actriu
Anna Lizaran (El ball)

Premi Butaca al millor actor
David Bagés (L’auca del senyor Esteve)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Alícia Serrat (Pegados)

Premi Butaca al millor actor de musical
Xavi Melero (Hoy no me puedo levantar)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Francesca Piñón (El ball)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Llorenç González (L’auca del senyor Esteve)

Premi Butaca a la millor escenografia
Max Glaenzel (El ball)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Kiko Planas (El ball)

Premi Butaca al millor vestuari
Marta Rafa Serra i Berta Riera (Alícia – un viatge al país de les meravelles)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Ferran González i Alícia Serrat (Pegados)

Butaca Honorífica
Lita Claver

 

XVII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2011) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Agost (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor musical
Gerónimo Stilton, el musical del Regne de la Fantasia (Grup 62 i Grup Focus)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Belmonte (Cia. Gelabert-Azzopardi, Mercat de les Flors i Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Coses que dèiem avui (Sala Beckett i Festival Grec’10)

Premi Butaca a altres disciplines
Sagarra dit per Rosa M. Sardà (Teatre Lliure)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Geronimo Stilton, el musical del Regne de la Fantasia (Grup 62 i Grup Focus)

Premi Butaca a la millor producció espanyola
Autorretrato (Cía. María Pagés)

Premi Butaca a la millor producció estrangera
Persona, Marilyn (Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy)

Premi Butaca al millor text teatral
Una història catalana (Jordi Casanovas)

Premi Butaca a la millor direcció
Sergi Belbel (Agost)

Premi Butaca a la millor actriu
Anna Lizaran (Agost)

Premi Butaca al millor actor
Pere Arquillué (Primer amor)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Annabel Totusaus (Nit de Sant Joan)

Premi Butaca al millor actor de musical
Jordi Llordella (Nit de Sant Joan)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Victòria Pagès (Truca un inspector)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Oriol Guinart (Coses que dèiem avui)

Premi Butaca a la millor escenografia
Max Glaenzel (Agost)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Albert Bofarull (Pluja constant)

Premi Butaca al millor vestuari
Montse Amenós i Isidre Prunés (Nit de Sant Joan)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Manu Guix (Geronimo Stilton, el musical del Regne de la Fantasia)

Premi Butaca a la millor caracterització
Amadeu Ferré i Toni Santos (Geronimo Stilton, el musical del Regne de la Fantasia)

Butaca Honorífica
Ros Ribas, fotògraf d’escena.

 

XVIII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2012) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Incendis (La Perla 29)

Premi Butaca al millor musical
La vampira del Raval (Cia. Octubre Teatral)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
V.O.+ (Cesc Gelabert)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Sé de un lugar (Producciones Prisamata)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Splenda (Cia. Mag Lari i Grup Focus)

Premi Butaca a la millor producció espanyola o internacional
Una flauta màgica Peter BrookAutorretrato (Cía. María Pagés)

Premi Butaca al millor text teatral
Els jugadors (Pau Miró)

Premi Butaca a la millor direcció
Oriol Broggi (Incendis)

Premi Butaca a la millor actriu
Clara Segura (Incendis)

Premi Butaca al millor actor
Pere Arquillué (Cyrano de Bergerac)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mercè Martínez (La vampira del Raval)

Premi Butaca al millor actor de musical
Pep Cruz (La vampira del Raval)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Rosa Boladeras (La nostra classe)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Boris Ruiz (Els jugadors)

Premi Butaca a la millor escenografia
Oriol Broggi i Sebastià Brosa (Incendis)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Albert Faura (Incendis)

Premi Butaca al millor vestuari
Cristina López (Campanades de boda)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Albert Guinovart (La vampira del Raval)

Premi Butaca a la millor caracterització
Eva Fernández i Mercè Ribas (Cyrano de Bergerac)

Butaca Honorífica
Esther Aranda, taquillera del Teatre Romea

 

XIX EDICIÓ PREMIS BUTACA (2013) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Els feréstecs (Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor musical
T’estimo, ets perfecte… ja et canviaré! (Vània Produccions)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Siena (Cia. La Veronal, Mercat de les Flors i Hellerau)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Smiley (FlyHard Produccions)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
La dona vinguda del futur (Teatre Nacional de Catalunya i La Troca Produccions)

Premi Butaca a la millor producció espanyola o internacional
Les tres germanes (Declan Donnellan)

Premi Butaca al millor text teatral
Smiley (Guillem Clua)

Premi Butaca a la millor direcció
Lluís Pasqual(Els feréstecs)

Premi Butaca a la millor actriu
Emma Vilarasau (Barcelona)

Premi Butaca al millor actor
Albert Triola (Smiley)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mercè Martínez (T’estimo, ets perfecte… ja et canviaré!)

Premi Butaca al millor actor de musical
Toni Viñals (La flauta màgica)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Laura Conejero Els feréstecs

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Lluís Villanueva (El nom)

Premi Butaca a la millor escenografia
Enric Planas (El Principi d’Arquimedes)

Premi Butaca a la millor il·luminació
David Bofarull (Barcelona)

Premi Butaca al millor vestuari
Alejandro Andújar i Luis Espinosa (Els feréstecs)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Òscar Roig Barcelona

Premi Butaca a la millor caracterització
Eva Fernández (Els feréstecs)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Rosa Maria Sardà

 

XX EDICIÓ PREMIS BUTACA (2014) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
L’orfe del clan dels Zhao (La Perla 29)

Premi Butaca al millor musical
Germans de sang (Germans de sang)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Capricis (Àngels Margarit/Cia. Mudances/Festival Grec’13)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Llibert Cia. (Les Llibertàries)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Moby Dick, un viatge pel teatre (Teatre Lliure)

Premi Butaca a la millor producció espanyola o internacional
Les tres germanes (Declan Donnellan)

Premi Butaca al millor text teatral
Llibert (Gemma Brió)

Premi Butaca a la millor direcció
Oriol Broggi (L’orfe del clan dels Zhao)

Premi Butaca a la millor actriu
Clara Segura (La rosa tatuada)

Premi Butaca al millor actor
Julio Manrique (L’orfe del clan dels Zhao)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mone (Marry Me a Little)

Premi Butaca al millor actor de musical
Benjamí Conesa (Germans de sang)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Mar Ulldemolins (El joc de l’amor i de l’atzar)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Pablo Derqui (L’orfe del clan dels Zhao)

Premi Butaca a la millor escenografia
Jordi Queralt (Informe per a una Acadèmia)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Pep Barcons (L’orfe del clan dels Zhao)

Premi Butaca al millor vestuari
Berta Riera (L’orfe del clan dels Zhao)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Sílvia Pérez Cruz (Informe per a una Acadèmia)

Premi Butaca a la millor caracterització
Núria Llunell (Doña Rosita la soltera)

Premi Butaca al millor espai sonor
Roc Mateu (El caballero de Olmedo)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Rosa Novell

 

XXI EDICIÓ PREMIS BUTACA (2015) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
El Rei Lear (Teatre Lliure)

Premi Butaca al millor musical
Flor de Nit (Gataro – Almeria Teatre)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Islàndia (Marcos Morau)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
El llarg dinar de Nadal (La Ruta 40)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
El Petit Príncep (Àngel Llàcer/Manu Guix/La Perla 29)

Premi Butaca al millor text teatral
Tortugues (Claudia Cedó)

Premi Butaca a la millor direcció
Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca a la millor actriu
Núria Espert (El Rei Lear)

Premi Butaca al millor actor
Lluís Homar (Terra Baixa)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Elena Gadel (El Petit Príncep)

Premi Butaca al millor actor de musical
Guillem Martí (El Petit Príncep)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Marta Marco (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Ramon Madaula (El Rei Lear)

Premi Butaca a la millor escenografia
Lluc Castells (El curiós incident del gos a mitjanit)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Xavier Albertí i David Bofarull (Terra Baixa)

Premi Butaca al millor vestuari
Míriam Compte (El somni d’una nit d’estiu)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Sílvia Pérez Cruz (Terra Baixa)

Premi Butaca a la millor caracterització
Eva Fernández (El Rei Lear)

Premi Butaca al millor espai sonor
Damien Bazin i Lucas Ariel Vallejos (Terra Baixa)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Glòria Rognoni

 

XXII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2016) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Dansa d’agost (La Perla 29)

Premi Butaca al millor musical
Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Vorònia (La Veronal)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Dona no reeducable (Teatre Lliure)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Trípula (Farrés Brothers i Cia)

Premi Butaca al millor text teatral
Vilafranca, un dinar de festa major (Jordi Casanovas)

Premi Butaca a altres disciplines
Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés/Festival TNT)

Premi Butaca a la millor direcció
Carme Portaceli (Només són dones)

Premi Butaca a la millor actriu
Clara Segura (Conillet)

Premi Butaca al millor actor
Pol López (Hamlet)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Mercè Martínez (73 raons per deixar-te)

Premi Butaca al millor actor de musical
David Verdaguer (Molt soroll per no res)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Mònica López (Dansa d’agost)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Lluís Villanueva (Caïm i Abel)

Premi Butaca a la millor escenografia
Sebastià Brosa i Elisenda Pérez (Dansa d’agost)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Guillem Gelabert (Dansa d’agost)

Premi Butaca al millor vestuari
Míriam Compte (Molt soroll per no res)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Jordi Cornudella (73 raons per deixar-te)

Premi Butaca a la millor caracterització
Àngels Palomar-Marqués (L’avar)

Premi Butaca al millor espai sonor
Roc Mateu (Molt soroll per no res)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Manolo Trullàs

 

XXIII EDICIÓ PREMIS BUTACA (2017) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
L’ànec salvatge Teatre Lliure

Premi Butaca al millor musical
Scaramouche (Dagoll Dagom)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
Sweet Tyranny (Pere Faura)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
Fairfly (La Calòrica)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
Renard o el Llibre de les bèsties (Teatre Lliure/Teatre Obligatori)

Premi Butaca al millor text teatral
Fairfly (Joan Yago)

Premi Butaca a noves dramatúrgies
Birdie (Àlex Serrano/Pau Palacios/Ferran Dordal)

Premi Butaca a la millor direcció
ulio Manrique (L’ànec salvatge)

Premi Butaca a la millor actriu
Ariadna Gil (Jane Eyre: una autobiografia)

Premi Butaca al millor actor
Lluís Homar (Ricard III)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Ana San Martín (Scaramouche)

Premi Butaca al millor actor de musical
Ivan Labanda (Scaramouche)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Elisabet Casanovas (La senyora Florentina i el seu amor Homer)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Abel Folk (Jane Eyre: una autobiografia)

Premi Butaca a la millor escenografia
Lluc Castells (L’ànec salvatge)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Pep Barcons (Boscos)

Premi Butaca al millor vestuari
Montse Amenós (Scaramouche)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Albert Guinovart (Scaramouche)

Premi Butaca a la millor caracterització
Eva Fernández (Scaramouche)

Premi Butaca al millor espai sonor
Roc Mateu i Igor Pinto (In memoriam. La quinta del biberó)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Josep Maria Flotats

 

XXIV EDICIÓ PREMIS BUTACA (2018) 

Premi Butaca al millor muntatge teatral
Sopa de pollastre amb ordi (La Perla 29)

Premi Butaca al millor musical
Cabaret (3xtr3s/SOM Produce/Robin de Levita/B2B)

Premi Butaca al millor espectacle de dansa
A vore (Elclimamola/L’Auditori/Mercat de les Flors/Fira Mediterrània Manresa)

Premi Butaca al millor espectacle de petit format
A.K.A. – Also Known As (Sala FlyHard)

Premi Butaca a la millor espectacle per a públic familiar
La nena dels pardals (Teatre al Detall)

Premi Butaca al millor text teatral
A.K.A.- Also Known As (Daniel J. Meyer)

Premi Butaca a noves dramatúrgies
Rebota, rebota y en tu cara explota (Festival TNT/Antic Teatre/El Konvent punt zero)

Premi Butaca a la millor direcció
Montse Rodríguez (A.K.A.- Also Known As)

Premi Butaca a la millor actriu
Clara Segura (Les noies de Mossbank Road)

Premi Butaca al millor actor
Albert Salazar (A.K.A.- Also Known As)

Premi Butaca a la millor actriu de musical
Elena Gadel (Cabaret)

Premi Butaca al millor actor de musical
Ivan Labanda (Cabaret)

Premi Butaca a la millor actriu de repartiment
Oriol Pla (La calavera de Connemara)

Premi Butaca al millor actor de repartiment
Oriol Pla (La calavera de Connemara)

Premi Butaca a la millor escenografia
Lluc Castells (Temps salvatge)

Premi Butaca a la millor il·luminació
Ignasi Camprodon (Temps salvatge)

Premi Butaca al millor vestuari
Maria Armengol (La importància de ser Frank)

Premi Butaca a la millor composició teatral
Paula Jornet (La importància de ser Frank)

Premi Butaca a la millor caracterització
Laura Pérez i Carla Casals (Frankenstein)

Premi Butaca al millor espai sonor
Damien Bazin (Sopa de pollastre amb ordi)

Butaca Honorífica-Anna Lizaran
Marta Angelat

tornar a tots els anys
anar al inici
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google